close
تبلیغات در اینترنت
پروژه وان پرتال پروژه و مقالات دانشگاهی - 6

پرتال پروژه و مقالات دانشگاهی
University articles portal

prozheone

مقاله معاونت در قتل عمد

پست شماره 455
0:38 , دوشنبه 06 خرداد 1398

معاونت در قتل عمد 

چکیده:

هدف از مطالعه و تحقيق در رشته هاي مختلف علم، صرف نظر از مباحث خداشناسي و ديدن شگفتي هاي خدا در طبيعت و خلقت ، فهم قوانين و سنت هاي خدا در زمين جهت خدمت و ايجاد آسايش براي افراد بشر است. علم بدون عمل، هيچ فايده اي نه براي خود فرد و نه براي ديگران نخواهد داشت.

علم حقوق نيز از اين قاعده مستثني نيست. هدف اصلي علم حقوق، ايجاد عدالت، نظم و جلوگيري از تضييع حقوق انسانهاست. حقوق زنده و پوياي يك كشور را در دادگاه ها و در آرا قضايي بايد جست. اجراي دقيق قوانين وضع شده براي همه، اعتماد عمومي و ثبات سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي را براي يك كشور به ارمغان مي آورد. به نظر مي رسيد در جهت رسيدن به همين هدف، دانشكده علوم قضايي نيز در اقدامي پسنديده به تغيير روش تحقيق دوره كارشناسي اقدام نموده است، تا دانشجويان به سنجش علمي و عملي بيشتر دانسته هاي خود در كنار تحقيق موضوعي عناوين بپردازند و مباني تئوري حقوق را در حيطة عمل بسنجيد.

توجه : تمام حقوق مطالب برای پروژه وان محفوظ می باشد.

مقاله مطالعه و بررسی مهریه در نکاح موقت

پست شماره 454
0:0 , دوشنبه 06 خرداد 1398

مطالعه و بررسی مهریه در نکاح موقت

چکیده

مهر مالي است كه در نكاح از طرف شوهر به زن داده مي‌شود. شرايط صحّت مهر در نكاح موقت، همان است كه در نكاح دائم است.

و اما دربارۀ ركن دوم از شرايط و اركان صحت عقد نكاح موقت ماده 1095 مقرّر مي‌دارد كه: «در نكاح موقت عدم ذكر مهر در عقد، موجب بطلان است» بنابراين، چنانچه عقد نكاحي براي مدت معين بدون ذكر مهر واقع شود، آن عقد بلا اثر است و نمي‌توان بر آن شد كه عقد مزبور دائم منعقد مي‌گردد؛ زيرا در عقد زناشويي براي مدت معين شده است و اين امر منافات با نكاح دائم دارد.

توجه : تمام حقوق مطالب برای پروژه وان محفوظ می باشد.

مقاله مجازات اعدام جرم قاچاق مواد مخدر

پست شماره 453
23:55 , یکشنبه 05 خرداد 1398

مجازات اعدام جرم قاچاق مواد مخدر

مقدمه

براساس قوانین حال حاضر هرکس  بیش از پنج کیلوگرم  بنگ، چرس، گراس، تریاک، شیره و سوخته‌ تریاک را وارد کشور یا از کشور صادر کند یا تولید یا توزیع و یا خرید و فروش کند یا در معرض فروش قرار دهد به اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه‌ تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم، مواجه می‌شود.  بیش از بیست كیلوگرم تا یك‌صدكیلوگرم تریاک، به ازای هر كیلوگرم دو میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتكب اضافه می‌شود و درصورت تكرار اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم صورت می‌گیرد. هرکس بیش از 30 گرم هرویین، مرفین، کوکایین، متادون و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکایین و نیز عصاره‌ شیمیایی حشیش و روغن حشیش را وارد کشور کند به اعدام محکوم می‌شود. پیش از سال ۱۳۹۰ نگهداری و خرید و فروش برخی از مواد مخدر مانند حشیش و مواد مخدر صنعتی مجازات اعدام نداشت که در این سال با اصلاحیه‌هایی همراه شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه‌ای اعلام کرد که هر فردی که بیش از 30 گرم موادمخدر از نوع حشیش یا مواد صنعتی حمل، خرید، فروش و نگهداری کند مجازاتش در حکم مجازات موادمخدر از نوع هروئین است. این مصوبه باعث شد تا عده بسیاری محکوم به مجازات اعدام کشته و سالانه حکم اعدام برای آنها اجرا شود.

توجه : تمام حقوق مطالب برای پروژه وان محفوظ می باشد.

مقاله مبانی فقهی توهین و افترا

پست شماره 452
23:35 , یکشنبه 05 خرداد 1398

مبانی فقهی توهین و افترا

مقدمه 

هر شخصی دارای موقعیت اجتماعی است و این موقعیت، مجموعه ای از اوصاف موروثی و اکتسابی  می باشد که بر خلاف موقعیت جسمانی و فیزیکی افراد، شایسته حمایت است، شخصیت معنوی و موقعیت اجتماعی آنان نیز، در خور حمایت قانونی است. البته موقعیت اجتماعی افراد، متفاوت است اما همه افراد  به نحوی دارای این موقعیت هستند و نمی توان اعتبار اجتماعی افراد را به کلی سلب کند.ارزش اجتماعی انسان، کمتر از ارزش جسمانی او نیست بنابراین حق انسان برای برخورداری از این ارزش، حقی است که وابسته به شخصیت او باشد و قانون اساسی هرکشوری، این حق را به رسمیت شناخته است و قوانین کیفری نیز، ضمانت اجرای کیفری برای آن قرار داده است. ولی آنچه بسیار مهم و قابل ذکر است این است که اصولی که در بردارنده حمایت از شخصیت معنوی و موقعیت اجتماعی است در کتب آسمانی نازل شده بر پیامبران الهی، بطور کامل ذکر شده است وخصوصاً در کتاب الهی قرآن که بر قلب پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) نازل شده است. مهمترین جرائمی که علیه شخصیت و حیثیت معنوی اشخاص است، می توان از جرم یا عنوان «افترا» بکار برد. واژه ای قرآن که در معارف گوناگون اسلامی بکار رفته و از آن نسبت اراده شده است. این واژه در قران کریم دهها بار به شکل های مصدری، فعلی و اسمی آمده، ومرا از آن دروغ پردازی و نسبت دادن امری بر ساخته و دروغین به خداوند است. واژه افترا متعددی نیز با واژه های کذب و ظلم یک حوزه معنایی را شکل داده است (بعنوان مثال در سوره انعام آیات 144،93،21،6)

توجه : تمام حقوق مطالب برای پروژه وان محفوظ می باشد.

مقاله ماهيت و مصاديق جرائم قابل گذشت و نحوه رسيدگي

پست شماره 451
23:24 , یکشنبه 05 خرداد 1398

ماهيت و مصاديق جرائم قابل گذشت و نحوه رسيدگي

چكيده

یکی از مسائل پیچیده حقوق کیفری ایران، مسأله جرایم قابل گذشت و غيرقابل گذشت است زیرا نه قانونگذار ملاک استواری را برای تمایز این جرائم از جرائم غیرقابل گذشت ارائه کرده است و نه سیاست کیفری مشخصی در این مورد وجود دارد. در اين پژوهش ما به تشريح و بررسي مسئله گذشت، تعريف گذشت و گذشت در جرائم قابل گذشت و غيرقابل گذشت مي پردازيم. و به اين سوال پاسخ خواهيم داد كه چه نوع جرائمي در قانون كشورمان مصاديق قابل گذشت را به خود مي گيرند و چه نوع جرائمي غيرقابل گذشت هستند و تفاوت هاي بين اين دو مقوله چيست. و قانونگذار چه ملاك هايي را براي تعيين و تمييز اين دو مقوله در نظر گرفته است. در اين پژوهش به منظور گردآوري اطلاعات از كتب و مقالات معتبر علمي كه از نويسندگاني همچون عباس زراعت، محمد اردبيلي، آخوندي، آشوري و چند تن ديگر از نويسندگان كشورمان است استفاده نموديم.

توجه : تمام حقوق مطالب برای پروژه وان محفوظ می باشد.

کار تحقیقی مفهوم سرقفلي و حق کسب و پیشه و تجارت

پست شماره 450
21:31 , یکشنبه 05 خرداد 1398

چكيده

سرقفلی حقی است که به موجب آن مستاجره متصرف در اجاره کردن محل کسب خود بر دیگران مقدم شناخته می شود. همانطور که ملاحظه می شود در تعریف مزبور فقط به تقدم مستاجر متصرف اجاره محل کسب تاکید شده و به دیگر مفاهیم سرقفلی , بالاخص به سرقفلی شخص در غیر رابطه استیجاری یعنی حق مالک سازنده مغازه توجهی معطوف نگردیده است. سرقفلی مایه تجاری و نیز حق کسب یا پیشه یا تجارت در حقوق ما مفهوم واحدی دارد. قانونگذار در قوانین روابط مالک و مستاجر مصوب 1339 و روابط موجر و مستاجر مصوب 1356 و نیز در لایحه قانونی اصلاح قسمتی از مقررات قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1358 و برخی مقررات دیگر به جای کلمه رایج (سرقفلی) از اصطلاح (حق کسب یا پیشه یا تجارت ) استفاده کرده است امکان دارد گفته شودکه این دو اصطلاح یکی نیستند و دومی اعم از اولی است بدین توضیح که سرقفلی اختصاص به بازرگانان دارد ولی حق کسب یا پیشه به غیر تجاری یعنی کسبه و پیشه وران و صاحبان حرف و مشاغل تعلق می گیرد. قبل از ورود به متن بحث لازم است معانی الفاظی که تا آن سروکار داریم، روشن گردد و از همینجا باید به تفاوت موجود بین سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت که در این تحقیق از علامت اختصاری (ح ک پ ت) برای بیان آن استفاده شده است، توجه کنیم.

 

توجه : تمام حقوق مطالب برای پروژه وان محفوظ می باشد.